2016 Redmond to Kenmore Long Distance Race Results

The day started cool and wet, but spirits of racers and organizers were high. Good job by all and everyone had fun!

Single Kayak # Time Double Kayak # Time Double Canoe # Time SUP # Time
Traci Cole 1 1:44:41 Tiffany Stilwater 10 2:32:40 Doug Ritchie 9 1:41:57 Christian Moore 17 2:11:30
Danielle Bramble 2 3:14:00 Kai Chang 10 2:32:40 Chris Gutierrez Flynn 9 1:41:57
Thomas Hughes 3 1:52:18 Wayne Martin 11 1:54:55
Kevin Olney 4 1:30:20 Chuck Couvrette 11 1:54:55
Amber Zipper 5 2:05:15 Nathan Morgan 12 3:05:05
Tyler Puckett 6 2:12:50 Blake Morgan 12 3:05:05
Parker Duff 7 1:55:10 Colin Nelson 13 2:35:10
Jeni Brooke 8 2:37:30 Aiden Genova 13 2:35:10
Alicia Bramble Schulz 18 3:18:40 Ray Trudgeon 14 1:32:37
Andrew Weber 19 2:37:29 Brad Bauer 14 1:32:37
Duncan Cox 20 1:44:14 Doug Bosworth 15 2:42:34
Janet Bosworth 15 2:42:34
Timothy Conner 16 2:57:35
Brandon Bosworth 16 2:57:35
1st-Kevin Olney 1:30:20 1st-Tiffany Stilwater 2:32:40 1st-Ray Trudgeon 1:32:37 1st-Christian Moore 2:11:30
2nd-Duncan Cox 1:44:14        Kui Chang        Brad Bauer 1:32:37
3rd-Traci Cole 1:44:41 2nd-Chris G. Flynn 1:41:57
       Doug Ritchie 1:41:57
3rd-Wayne Martin 1:54:55
       Chuck Couvrette 1:54:55

 

Waterfront Wednesday!

WEDNESDAY November 11 —– Noon until 3:00 PM

Come enjoy an afternoon paddling with your children (if you don’t have children come anyway).

Since many children are out of school with the Veteran’s Day holiday, we thought it’d be fun to have a hot dog BBQ and paddle just because.  We may have some mini races or perhaps even a scavenger hunt on the water.

If you’re interested or have some fun ideas let us know. If you could let us know how many will be in your group that will give us an idea of how much food to get. Also if you have a paddle and/or a folding chair bring them as well. Contact us at info@kenmoreWAC.org.

Since this is very last minute KWAC will provide the hotdogs and buns if you would bring chips or a dessert to share.  The weather will probably be rain but we have that covered!

Hope to see you!

Kenmore ~ Cascade Distance Race

*** CANCELLED! ***

Saturday October 31 at 10 AM
• Start and finish at Squires Landing Park in Kenmore – 7353 NE 175th Street, Kenmore, WA 98028
• Registration opens at 8:00 and closes at 9:30 – if you can let us know ahead of time that you are coming and what event you will race, that would be helpful
• Two distances will be offered – 5km and 10km on the Sammamish River, which winds through Kenmore and Bothell. 1 lap for the 5km and 2 for the 10km.
• Entry fee is US $10
• Age groups are U12, U14, U16, U18, Open, Masters (over 30)
• Races are open to all kinds of human powered craft up to 25 feet in length

2015 Canoe/Kayak Sprint Team Trials Results

Kenmore~Cascade Canoe & Kayak Team athletes qualify in strong positions at the US Team Trials.

May 24 & 25th saw K~C in Oklahoma City for US Team Trials.  Races were conducted on this international course over 200, 500 and 1000 meters.  Six K~C athletes vied for positions on the US Team – Doug Ritchie, Emmanuel Beauchard, Ben Karlinsey, Spike Kane, Hannah Pennington and Alana Nichols.  Sheri Baker and Dan Henderson were there to support the athlete’s efforts.

In the Senior (open) category, Emmanuel placed 4th in K1 (single kayak) Men 1000 meters in a time of 4:00.526.  Teamed up with Hawaii’s Kaleikoa Kaleoaloha, he also placed 4th in K2 (double kayak) Men 1000 meters in a time of 3:56.366.  In the K1 men 200 meters, Emmanuel placed 8th in a time of 41.577 and 5th in K2 again with Kaleikoa in 38.971.  These great results earned him a place on the US U23 (under 23 years old) Team for the World Championships in Montemor-O-Velho, Portugal in July, as well as the World Cup regatta in Duisburg, Germany next month.

Ben Karlinsey placed 4th in K1 Men Junior (under 18 years old) 1000 meters in a time of 4:19.166.  Ben did not make the final in K1 Men Junior 200, but his strong showing in the 1000 earned him a place in the pool for K-4 Junior Worlds.

Alana Nichols and Hannah Pennington placed 1st and 2nd respectively in the K-1 Woman Para KL2 (use of arms and torso but not legs) class in times of 1:05.125 and 1:05.363.  These places and times qualified both for starts at the Duisburg, Germany World Cup regatta next month.

While both Doug and Spike raced well, they did not, nor were they expected to, qualify for berths on the US Team.  The great value in their competitive experience was to learn more about USACK and the Trials process and understand the K~C development needs.

“All our goals for this trials were met,’ commented Kenmore~Cascade Head Coach Dan Henderson.  ‘The team really stepped up and had a great showing.  We couldn’t be more pleased.  Ben was competing for a spot in the K-4 – exactly where we hoped he would be selected.  Hannah and Alana are headed for World Cup in Duisburg, Germany.  Emmanuel has been selected to the U23 team for World Championships and did so well, he was selected to race K-1 Men Senior at the Duisburg World Cup.  It’s just solid all around.  Thanks to the entire KWAC and Kenmore community for your support, we couldn’t have done this without you!”

Find your Olympic Dream!  Beginners’ classes start next Tuesday.

Team Trials

Today the team and boats arrived in Oklahoma city.

KCCKT_Trailer

Racing will take place April 24-25; live video of races will be available here: http://boathousedistrict.org/festivals-races/live-video

Junior (Ben Karlinsey), U23 (Emmanuel Bouchard), Senior (Doug Ritchie) race on Friday (1000m) and Saturday (200m). These trials are for Junior and U23 World Championship, Senior World Championships, and Pan Am Games.

Paracanoeists (Hannah Pennington, Alana Nichols,, Spike Kane) try for the Paracanoe World Cup on Saturday morning (200m).

Go Kenmore~Cascade!

Kenmore~Cascade Athletes to Compete at Team Trials

Six athletes from the Kenmore~Cascade Canoe & Kayak Team will be competing in the US Team Trials in Oklahoma City on April 24–25.  Leading the team is head coach Dan Henderson; representing Kenmore~Cascade will be Ben Karlinsey in the junior trials, paracanoests Hannah Pennington, Spike Kane, and Alana Nichols, and senior athletes Doug Ritchie and Emmanuel Bouchard.

Kenmore~Cascade Distance Race 2014 - photo by Gabriel Ghizila

Kenmore~Cascade Distance Race 2014 – photo by Gabriel Ghizila

For more details see our Press Release Trials 2015.

2015 Race for the Cookies! Results

March 21, 2015
Hosted by Kenmore~Cascade Canoe Kayak Team

Boat First Last Club Time Boat Number
K1M BEN KARLINSEY KC 9:29.25 62
K1M MILES CROSS-WHITER SCKC 9:34.19 66
K1M NATE ERREZ SCKC 9:36.08 64
K1M JUSTIN BARKER GIG 10:03.32 57
K1M KYLE FIELD GIG 10:21.32 60
K1M HENRY HILT SCKC 10:35.22 54
K1M STEVEN KNIGHT GIG 10:38.44 61
K1M ROBERT LAMKIN GIG 10:49.41 53
K1M HOLM SCHMIDT GIG 11:05.88 63
K1M STEVE SCOGGINS BCKST 11:11.72 65
C1M REIDAR JACOBSON SCKC 11:20.72 46
C1M KEN KASPERBAUER GIG 11:22.53 50
K1W MORGAN BEVIN GIG 11:23.69 52
C1M ANDREW FIELD GIG 11:25.32 58
C1M JAKE TAYMAN GIG 11:31.63 49
K1W KATHERINE WILBOURNE GIG 11:35.10 44
C1M RYAN GRADY GIG 11:41.38 39
K1M CAMERON BARLETT BCKST 11:43.38 59
SURFSKI-W ELANA ECKER BCKST 11:44.53 56
K1W IRISSA DANKE GIG 11:49.38 45
K1M JUSTIN ROUNDTREE GIG 12:00.56 41
C1M ERIK NORTH GIG 12:05.50 48
K1M JACKSON PLYMALE GIG 12:21.88 38
C1W LYDIA KEEFE SAMPSON SCKC 12:25.88 29
C1M CHRIS QUEITSCH SCKC 12:44.53 43
K1W ELENA WOLGAMOT BCKST 12:48.38 42
K1M JONAS ECKER BCKST 12:52.38 36
K1M LIAM JENNINGS SCKC 13:02.82 13
K1W MARGARET BUZZARD SCKC 13:09.63 20
K1M THOMAS HUGHES KC 13:13.53 37
K1W KATIE HINSON GIG 13:15.12 32
K1M CHAUNCEY BEVIN GIG 13:17.63 34
C1W AZUSA MURPHY SCKC 13:34.44 25
K1W LYDDIE MORSE GIG 13:42.85 22
C1W OLIVIA CROCKER GIG 13:53.19 19
K1W MONIUKA ARMITANO KC 14:21.91 33
K1W SANDY GILLARD BCKST 14:31.88 51
K1W CHRIS FLYNN KC 14:32.82 30
K1W ABBY SCOGGINS BCKST 14:39.28 21
K1W NORA DAVIS KC 14:42.28 23
K1W HANNAH PANNINGTON KC 14:51.44 47
K1W DIANA HUGHES KC 14:54.85 26
V-1 SPIKE KANE KC 15:11.91 40
K1W TRISHA MARTINSON GIG 15:15.44 31
K1W ILONA KLECKA BCKST 15:21.79 17
K1W SIERRA NOSKOFF BCKST 15:49.03 18
C1M DYLAN BUE GIG 15:56.06 16
V-1 ZIGGY NORBERG GIG 16:34.79 24
K1W AUDREY MILNER GIG 16:35.79 27
K1M ZACH MCGIVERIN BCKST 17:20.56 12
C1W NANI WOODWARD GIG 17:21.50 6
V-1 VADIM KIM SCKC 18:12.91 3
K1W JOANNA CROCKER KC 19:16.00 15
K1M LANE DAVIS GIG 19:36.47 14
K1W TALIA CLARKE BCKST 19:39.22 8
K1M TATE HUIENGA BCKST 19:52.10 10
K1W PAILI AIRTH BCKST 19:55.63 11
K1W HILARY GREENWOOD BCKST 19:58.79 9
K1W RENE RUAN KC 20:18.06 0
K1W MOLLY SPILKER BCKST 21:34.69 7
C-2 LIANG MEGAN KC 22:16.88 67
C1W NAOMI PRAHL SCKC 24:59.41 2
C1W NATALIE DAVIS GIG 25:46.16 5
K1W BEE DIETZ SCKC 26:11.44 4
C1W ANNA MARTINSON SCKC 37:47.25 1

Club codes:
BCKST: Bellingham Canoe & Kayak Sprint Team
GIG: Gig Harbor Canoe & Kayak Team
KC: Kenmore~Cascade Canoe & Kayak Team
SCKC: Seattle Canoe & Kayak Club